Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən ITACA Təlim və Tədqiqat Mərkəzinin açılış mərasimi keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən ITACA Təlim və Tədqiqat Mərkəzinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, Milli Erasmus+ ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov, Bakı Mühəndislik Universitetinin tərbiyə işləri üzrə prorektoru Bayram Hüseynzadə, Bakı Dövlət Universitetinin rektorunun müşaviri Əli Nağıyev, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Fərhad Əliyev çıxış ediblər.
Tədbirə onlayn qoşulan layihə koordinatoru, professor Luca di Palma ITACA layihəsi barədə məlumat verərək bildirib ki, bu gün açılışı keçirilən Mərkəz ITACA layihəsinin ürəyi və əsas məqsədidir: “İlkin versiyasının hazırlanmasından indiyədək layihə Avropa İttifaqı və Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında innovasiyalar və faydalı təcrübələrin mübadiləsi üzrə əməkdaşlıq, həmçinin Azərbaycanın bütün təhsil sistemi üçün vacib bir mərhələ kimi qiymətləndirilib”.
Tədbirdə çıxış edən BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq qeyd edib ki, ITACA layihəsi Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə həyata keçirdiyi ən mühüm təhsil layihələrindən biridir. Rektor ən qabaqcıl texnologiyalar ilə təmin edilmiş bu Mərkəzin ITACA layihəsi çərçivəsində Azərbaycanda neft və qaz hasilatı nəticəsində mənfi təsirlərə məruz qalan torpaq və suyun təmizlənməsi, tullantıların idarə olunması məqsədilə yaradıldığını bildirib.   Mərkəzdə tərəfdaş universitetlərin gənc magistr və doktorantlarının tədqiqatlar aparacağı barədə məlumat verən rektor əlavə edib ki, Mərkəzin avadanlıqlarının maliyyə dəyəri 300 min avro məbləğindədir. Elmar Qasımov dünyadakı ekoloji problemlər fonunda bu cür laboratoriyaların yaradılmasının vacibliyini, onun ən mühüm tərəfinin tərəfdaşlarla birgə həyata keçirilməsi  olduğunu vurğulayıb: “ITACA Təlim və Tədqiqat Mərkəzi ölkəmizin aktiv fəaliyyət göstərən laboratoriyalarından biri olacaq. Burada mühüm elmi məqalələrin hazırlanacağına əminəm. Mərkəzdə Avropa təhsil sisteminə əsaslanmış innovativ tədris metodologiyası və müasir tədris proqramı ilə bu istiqamətdə fəaliyyət göstərəcək gənc mütəxəsislərin hazırlanması  da nəzərdə tutulub. Laboratoriya 4 istiqamətdə fəaliyyət göstərəcək. Birinci istiqamət “Ətraf mühitin xarakterizə edilməsi və təhsil laboratoriyası” istiqamətidir ki, burada Bakı Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyəti və tələbələri tədqiqat aparacaqlar. “Karbohidrogenlər və ağır metallarla çirklənmiş torpağın təmizlənməsi” istiqamətində Bakı Mühəndislik Universitetinin mütəxəssisləri çalışacaqlar. “Neft və qaz hasilatı ilə çıxarılan suyun təmizlənməsi istiqaməti”ndə Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetinin mütəxəssisləri fəaliyyət göstərəcək. Bakı Ali Neft Məktəbinin fəaliyyət istiqaməti “Dəniz suyu və torpaqda neftin deqradasiyası” üzrə nəzərdə tutulub”.
Təlim və Tədqiqat Mərkəzinin əhəmiyyətini vurğulayan Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev Mərkəzin Azərbaycanda ekoloji təmizlənmə prosesində iştirak edən şirkətlər üçün biznes layihəsi olaraq da xidmət göstərməsini təklif edib: “Laboratoriyada tədqiqatların aparılması çox vacibdir. İnanıram ki,  laboratoriya  dövlətə, xalqa böyük fayda gətirəcək, həm ali məktəblər, həm biznes qurumları üçün səmərəli olacaq. Nazirlik olaraq layihənin inkişafı üçün lazımi dəstək göstərməyə hazırıq”.
Çıxış edən tərəfdaşlar ITACA Təlim və Tədqiqat Mərkəzi layihəsinin ali məktəblər və sənaye üçün əhəmiyyətli olduğunu, elmi-tədqiqatlara böyük fayda gətirəcəyinə inandıqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, ITACA (Azərbaycanda ekoloji xarakterli fövqəladə hallar üzrə 3-cü dövr yeni təhsil səviyyəsini dəstəkləyən innovativ təlim mərkəzi) Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi Erasmus+ KA2 Ali Təhsildə Potensialın Qurulması proqramı çərçivəsində idarə olunan layihədir. BANM layihənin tərəfdaşlarından biri, həmçinin ITACA Təlim və Tədqiqat Mərkəzinin ev sahibidir.
ITACA layihəsi İtaliyanın Roma Sapienza Universitetinin koordinatorluğu və konsorsium üzvləri Danimarkanın Aalborg Universiteti, İspaniyanın Granada Universiteti, Yunanıstanın Patras Universiteti, Almaniyanın “Argus Umweltbiotechnologie GmbH" şirkəti, Azərbaycandan Bakı Ali Neft Məktəbi, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, "Azecolab" və “Sukanal” Elmi Tədqiqat və Layihə İnstitutu ilə birgə idarə olunacaq.

Opening ceremony of ITACA Training and Research Center funded by the European Union held
Baku Higher Oil School (BHOS) has hosted the opening ceremony of ITACA Training and Research Center funded by the European Union.
Resources Mukhtar Babayev, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, Advisor to Minister of Education Nijat Mammadli, Head of National Erasmus+ Office Parviz Baghirov, Vice-Rector for Educational Affairs of Baku Engineering University Bayram Huseynzade, Advisor to  Rector of Baku State University Ali Nagiyev, Chief of the International Relations Department  of Azerbaijan University of Architecture and Construction Farhad Aliyev.
Informing the ceremony participants about the ITACA project, Project Coordinator, Prof. Luca Di Palma, who joined the event online, emphasized that the Training and Research Center was the heart and the main objective of the Erasmus + Project ITACA.
He noted, “Since the first draft, such project was figured as a milestone for cooperation for innovation and the exchange of good practices between the EU and Azerbaijani higher education institutions and, hopefully and maybe quite ambitiously, for the whole education system in Azerbaijan.”
Speaking at the event, BHOS Rector Elmar Gasimov greeted the guests, noting that the ITACA project was one of the most important educational projects implemented jointly by Azerbaijan and the European Union. The rector said that the center, equipped with the most advanced technologies, was created within the framework of the ITACA project to clean up soil and water polluted by oil and gas production in Azerbaijan and to manage waste. He noted that young masters and doctoral students from partner universities would conduct scientific research at the center, adding that 300,000 euros were spent on the purchase of equipment for the center. Elmar Gasimov stressed the importance of creating such laboratories against the backdrop of environmental problems in the world and added that the most important aspect of this project was its implementation together with partners.
The Rector said, “The ITACA Training and Research Center will become one of the most active laboratories in the country. I am sure that important scientific articles will be prepared here. The center will also train young specialists in this field based on innovative teaching methods of the European education system and a modern curriculum. The laboratory will work in 4 directions. The first direction is ‘The laboratory of characteristics of the environment and education,’ where teachers and students of Baku State University will conduct research. Specialists of Baku Engineering University will work in the direction of ‘Cleaning the soil contaminated with hydrocarbons and heavy metals.’ Specialists of Azerbaijan University of Architecture and Construction will work in the direction of ‘Purification of water extracted during oil and gas production.’ Baku Higher Oil School will work in the direction of ‘Sea water and oil degradation in the soil.’”
Emphasizing the importance of the Training and Research Center, Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev suggested that the Center also served as a business project for companies involved in the environmental cleanup process in Azerbaijan.
“It is very important to conduct research in the laboratory. I believe that the laboratory will be of great benefit to the state and people, and that it will be effective both for universities and for business. As a ministry, we are ready to provide the necessary support for the development of the project,” he added.
Speaking at the event, the partners emphasized the importance of the ITACA Training and Research Center for universities, adding that the center would substantially increase the efficiency of research activities.
ITACA (ITACA – Innovative training center to support a 3rd cycle advanced education course to face environmental emergency in Azerbaijan) is a project implemented within the framework of the “ERASMUS + KA2 - Capacity Building in Higher Education” program funded by the European Union. BHOS is one of the partners of the project and the host of ITACA Training and Research Center.
The implementation of the ITACA project will be jointly coordinated by Sapienza University of Rome, Aalborg University (Denmark), University of Granada (Spain), University of Patras (Greece), Argus Umweltbiotechnologie GmbH (Germany), Baku Higher Oil School, Baku State University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Baku Engineering University, Azecolab, “Sukanal” Scientific-Research and Design Institute.