BMU-da 27 ölkədən olan xarici tələbə təhsil alır
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) hər il olduğu kimi, cari tədris ilində də ölkəmizdə ali təhsil almaq istəyən əcnəbilərin diqqət mərkəzində olub. Belə ki, builki tədris ilində BMU-da təhsil alan xarici tələbələr sırasına yeni ölkələrin vətəndaşları qatılıb və ölkələrin sayı 22-dən 27-yə yüksəlib.
Təhsilin müxtəlif pillələri (bakalavr, magistr və doktorantura) üzrə BMU-da təhsil alan tələbələr sırasına Türkiyə, Pakistan, Şri Lanka, Yəmən, Nigeriya, Filippin, İran, Cənubi Koreya, Honduras, Nepal, Mərakeş, Benin, Banqladeş, Gürcüstan, Rusiya və digər ölkələrin vətəndaşları daxildir.
BMU-ya qəbul olan əcnəbi tələbələrin arasında fərdi şəkildə müraciət edən və ya Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) yolu ilə qəbul olan tələbələrlə yanaşı, Təhsil Qrantı (TQP), həmçinin Hökumətlərarası Təhsil proqramları (HTP) çərçivəsində daxil olan tələbələr də mövcuddur.
BMU-da ingilis dilinə üstünlük verən tədris sisteminin mövcudluğu, təhsilin müasir metodlar əsasında yüksək keyfiyyətdə tədris olunması, xarici ölkələrdə təcrübə keçmə imkanı, tələbə mübadiləsi və s. kimi üstünlük yaradan amillər əcnəbi vətəndaşlar arasında BMU seçiminə təkan verən başlıca səbəblərdəndir. Bununla yanaşı, BMU-ya təhsil almaq üçün müraciət edən xarici vətəndaşlara universitetin Xarici əlaqələr və layihələrin idarə olunması şöbəsi (əlaqələndirici şəxs-BMU-nun Xarici əlaqələr və layihələrin idarə olunması şöbəsinin əcnəbi tələbələrlə iş üzrə mütəxəssisi Nərmin Qəhrəmanlı (ngahramanli@beu.edu.az)) tərəfindən düzgün istiqamət və hər cür dəstək göstərilməkdədir.
Əcnəbi tələbələrin cari tədris ilində BMU-da seçdiyi ixtisaslara gəlincə, onlar əsasən Kompüter mühəndisliyi, Memarlıq, Kompüter elmləri, Sənaye mühəndisliyi, Mexanika mühəndisliyi, Kimya mühəndisliyi (bakalavr və magistratura səviyyələri üzrə), İnformasiya texnologiyaları (bakalavr və magistratura səviyyələri üzrə) ixtisaslarına üstünlük veriblər.

Baku Engineering University (BEU) has been the center of attention of foreigners wanting to get higher education in our country in the current academic year. Thus, citizens of new countries have joined the ranks of foreign students studying at BEU this academic year, and the number of countries has increased from 22 to 27.
Students studying at BMU at different levels of education (bachelor’s, master’s and doctorate degrees) include citizens of Türkiye, Pakistan, Sri Lanka, Yemen, Nigeria, Philippines, Iran, South Korea, Honduras, Nepal, Morocco, Benin, Bangladesh, Georgia, Russia and other countries.
These students can apply individually, be admitted through the State Examination Center (SEC), as well as enter under the Education Grant and International Education Programme.
The existence of a education system that prefers the English language at BEU, high-quality education based on modern methods, the opportunity to have internships in foreign countries, student exchange factors that create advantage are among the main reasons for choosing BEU among foreign citizens. Furthermore, International Relations and Project Management Department is providing the right direction and all kinds of support foreign citizens applying to study at BEU (Narmin Gahramanli, specialist in work with foreign students of International Relations and Project Management Department of BEU (ngahramanli@beu.edu.az)).