BMU-da ECAR layihəsi çərçivəsində təlim keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) adlı Erasmus+ layihəsi çərçivəsində təlim keçirilib.
Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə icra edilən layihəyə uyğun olaraq baş tutan təlimdə 16 tərəfdaş universitetin  nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə açılış nitqi çıxış edən BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov qonaqları universitetdə görməkdən məmnunluğunu bildirib. Layihənin önəmindən danışan rektor əsas hədəfin Azərbaycanda ali təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və Avropa təhsil sisteminə inteqrasiyası məqsədilə universitet rektorlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi olduğunu vurğulayıb.
Ali təhsil ocağının rəhbəri layihənin yerli və Avropa universitetləri arasında əməkdaşlığın yeni formatlarını müəyyənləşdirilməsinə köməklik göstərəcəyinə əminliyini ifadə edib. Layihənin beynəlxalq əhəmiyyətinə və ali təhsil müəssisələrinin inkişafına verəcəyi töhfələrə də toxunan Havar Məmmədov Rektorlar Konfransının Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq aləmdə təmsil olunmasına zəmin yaradacağını fikirlərinə əlavə edib.
Layihənin koordinatoru olan Bakı Biznes Universitetinin rektoru, professor İbad Abbasov Rektorlar Konfransı vasitəsilə universitetlər və digər tərəfdaş qurumlar arasında milli şəbəkə və əməkdaşlığı inkişaf etdirməyin vacibliyindən danışıb. O, xarici təcrübələrdən istifadə edərək Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
Təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli təşkil olunan təlimin əhəmiyyətini vurğulayıb, layihə çərçivəsində görülən bütün fəaliyyətlərin yerli universitetlərin təhsil proqramlarının beynəlmiləlləşməsinə və universitetlərin rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsinə əsaslı dəstək olacağını bildirib.
Tədbirə onlayn formada qatılan Mərkəzi Oklahoma Universitetinin Transformativ Tədris və Təlimdə Mükəmməllik Mərkəzinin icraçı direktoru Jeff King “Transformativ tədris və öyrənmə” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, son 10 ildə həm cəmiyyətdə, həm tələbə strukturunda, həm də akademiyada çox böyük dəyişikliklərin olması səbəbindən yeni üsulları axtarmaq vacibdir. O, bu prosesdə mühüm məsələnin transformativ təlimin tədrisi metodları olduğunu söyləyib. Transformativ tədris və öyrənmədən danışan Jeff King diqqətə çatdırıb ki, tədrisdə məlumat verməklə öyrətmək əsas götürülür, öyrənmədə isə tələbələrin informasiyanı necə mənimsəməsi və istifadə etməsi daha vacib hesab olunur.
Tədbir daha sonra təlimlə davam edib.
“Dəyişikliklərin idarə edilməsi - transformasiyalı tədris və öyrənmə” mövzusunda işini davam etdirən təlim Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliklərinin Mərkəzi və Şərqi Avropa Şəbəkəsinin (CEENQA- Central and Eastern European Network of Quality Assurance Agencies in Higher Education) vitse prezidenti Olgun Çiçek tərəfindən aparılıb.
Təlim zamanı ali təhsil müəssisələrində keyfiyyət təminatının tələbləri, təhsil proqramlarının beynəlmiləlləşdirilməsi, dərs proqramlarında keyfiyyət təminatı, beynəlxalq akkreditasiya və onun gələcək perspektivləri, modular akkreditasiya barədə ətraflı məlumat verilib və qeyd olunan məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.

Baku Engineering University has hosted a training within Erasmus+ project entitled “Establishment of Rectors’ Conference in Azerbaijan” (ECAR).
Representatives of 16 partner universities participated in the training, which was held under the project funded by the European Commission.
Opening the event, BEU Rector, professor Havar Mammadov expressed his pleasure to see the guest at the University. Noting the importance of the project, the Rector touched upon that the mail goal was to coordinate the activities of university rectors to improve the quality of higher education in Azerbaijan and integrate it into the European education system.
The head of the University expressed his confidence that the project would help identify new formats of cooperation between local and European universities. Emphasizing the international significance of the project and its contribution to the development of higher education institutions, Havar Mammadov added that the Rectors' Conference would lay the groundwork for the representation of Azerbaijani higher education institutions in the international arena.
Rector of Baku Business University, Professor Ibad Abbasov, the project coordinator, spoke about the importance of developing a national network and cooperation between universities and other partner organizations through the Rectors' Conference. He pointed out the measures taken to establish the Rectors' Conference in Azerbaijan using foreign experience.
Highlighting the significance of the training, adviser to the Minister of Education Nijat Mammadli underlined that the all activities within the project would provide a major support to the internationalization of educational programs of local universities and increasing the competitiveness of universities.
Jeff King, Executive Director of the University of Central Oklahoma’s Center for Excellence in Transformative Teaching and Learning attended the event online and delivered a presentation on "Transformational Teaching and Learning." He pointed out that it was important to look for new methods due to the great changes that had taken place in society, as well as in the academy over the past 10 years. He added that the teaching methods of transformational learning were an important issue in this process. Speaking about transformative teaching and learning, Jeff King noted that teaching was based on giving information, and how students learn and use information was more important in learning.
Later, the event continued with a training.
The training on “Change Management - Transformational Teaching and Learning” was conducted by Olgun Chichek, Vice-President of the Central and Eastern European Network of Quality Assurance Agencies in Higher Education (CEENQA).
During the training, detailed information was provided on the requirements of quality assurance in higher education institutions, internationalization of educational programs, quality assurance in curricula, international accreditation and its future prospects, modular accreditation, and extensive discussions were held on these issues.