BMU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr üçün “International Day”
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) təhsil alan əcnəbi tələbələr üçün “International Day” adlı tədbir keçirilib.
Universitetin Xarici əlaqələr və layihələrin idarəolunması şöbəsinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir BMU-da təhsil alan əcnəbi tələbələrin ölkələri, milli mədəniyyət və adət-ənənələrinin tanıdılması və qarşılıqlı məlumatlandırılması məqsədi daşıyıb.
Adıçəkilən şöbənin müdiri Nərmin Ələkbərova ilk dəfə qeyd olunan tədbirin məqsədindən söz açaraq, bu qəbildən görüşlərin gələcəkdə də davam etdirilməsinin nəzərdə tutulduğunu deyib. O, BMU-da yaradılan təhsil mühiti, ali təhsil müəssisəsinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətləri, həyata keçirilən beynəlxalq proqram və layihələri diqqətə çatdırıb.
Ali təhsil ocağına əcnəbi tələbələrin göstərdiyi maraqdan danışan N.Ələkbərova hazırda BMU-da 27 ölkədən əcnəbi tələbənin təhsil aldığını bildirib.
Sonra “Erasmus+KA1” mübadilə proqramı çərçivəsində BMU-da səfərdə olan Akdeniz Universitetinin Dənizçilik-Liman İdarəetmə Bölməsi və Peşə Məktəbinin əməkdaşı Mehlika Arısoy “Türkiyədə təhsil” mövzusunda təqdimatla çıxış edib, ölkəsində təhsilalanlar üçün yaradılan mübadilə proqramları haqda danışıb.
BMU-İNHA İDP üzrə layihə direktoru Yang Hyunjin isə Azərbaycan və Koreya təhsil sistemində, xüsusən akademik təqvim, müəllim və tələbə kontingenti üzrə fərqli cəhətlərdən söz açıb.
Daha sonra tədbirdə tələbələr təmsil etdikləri ölkələri ilə bağlı mədəni müxtəliflik, milli-mədəni dəyərlər və s. haqda ətraflı məlumat veriblər, həmçinin milli adət-ənənələrinin tanıdılmasına yönələn təqdimatla çıxış ediblər.

An event "International Day" has been held for foreign students studying at Baku Engineering University (BEU).
The event, organized by the University's Department of International Relations and Project Management, was aimed at introducing the countries, national culture and traditions of foreign students studying at BEU and providing mutual information.
Narmin Alakbarova, the head of the above-mentioned department, spoke about the purpose of the mentioned event for the first time and noted that it is planned to continue such meetings in the future. She drew attention to the educational environment created at BEU, the international cooperation relations of the higher education institution, the implemented international programs and projects.
Speaking about the interest of foreign students in the higher education institution, N. Alakbarova added that currently foreign students from 27 countries are studying at BEU.
Later, Mehlika Arısoy, an employee of Akdeniz University Maritime-Port Management Department and Vocational School, who was on a visit to BEU within the framework of the "Erasmus+KA1" exchange program, made a presentation on "Education in Türkiye" and emphasized the exchange programs created for those studying in her country.
BEU-INHA DDP project director Yang Hyunjin stated the different aspects of the education system of Azerbaijan and Korea, especially the academic calendar, teachers and student contingent.
Afterwards, at the event, students gave detailed information cultural diversity, national-cultural values, etc. related to their countries and also made a presentation aimed at promoting national traditions.