BMU dünyanın nüfuzlu universitetlərinin reytinq cədvəlində
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Böyük Britaniyanın “Times Higher Education Impact Rankings 2023” reytinq cədvəlində növbəti dəfə dünyanın ən yaxşı universitetləri sırasında yer alıb.
“Times Higher Education Impact Rankings”- Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olunması və DİM üzrə öhdəliklərin uğurlu icrasında universitetlərin rolunun qiymətləndirilməsi ilə bağlı dünyada yeganə qlobal effektivlik cədvəli hesab edilir. Cədvəl tərtib edilərkən ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyətləri DİM-in 17 istiqamətinin hamısı üzrə qiymətləndirilir.
BMU-nun artıq üçüncü dəfədir daxil olduğu adıçəkilən reytinq  cədvəli 112 ölkə və regiondan 1591 universiteti əhatə edir. Reytinqin müəyyənləşdirilməsində tədqiqat, idarəetmə, təbliğat və tədris kimi dörd geniş sahə üzrə hərtərəfli və balanslaşdırılmış müqayisəni təmin etmək üçün diqqətlə kalibrlənmiş göstəricilərdən istifadə olunub. Bununla yanaşı, reytinq seçimləri üçün reputasiya sorğusu, işçi-tələbə nisbəti, doktorantura və bakalavr dərəcələrinin nisbəti, doktorluq dərəcələrinin akademik heyətə nisbəti, institusional gəlir kimi parametrlər əsas götürülüb.
Reytinq cədvəlində BMU ilə yanaşı, Azərbaycanın 6 universiteti də (Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan İnşaat və Memarlıq Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycanı Xəzər Universiteti, Qərbi Kaspi Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti də yer alıb.

Baku Engineering University (BEU) has once again been ranked among the best universities in the world in the "Times Higher Education Impact Rankings 2023" ranking table of Great Britain.
"Times Higher Education Impact Rankings" is considered to be the only global efficiency table in the world regarding the achievement of the United Nations (UN) Sustainable Development Goals (SDGs) and the evaluation of the role of universities in the successful implementation of the obligations under the SDGs. When compiling the table, the activities of higher education institutions are evaluated in all 17 directions of the SDG.
The above-mentioned ranking table, which BEU entered for the third time, includes 1591 universities from 112 countries and regions. The ranking uses carefully calibrated indicators to ensure a comprehensive and balanced comparison across four broad areas: research, administration, advocacy and teaching. In addition, parameters such as reputation survey, staff-to-student ratio, ratio of doctoral and bachelor's degrees, ratio of doctoral degrees to academic staff, and institutional income were used for rating selections.
In addition to BEU, 6 universities of Azerbaijan (Baku State University, Azerbaijan University of Construction and Architecture, Azerbaijan State University of Economics, Azerbaijan Khazar University, Western Caspian University, Nakhchivan State University) were included in the rating table.