BMU-nun əməkdaşları İtaliyada keçirilən tədbirdə iştirak ediblər
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşları Etibar Qəhrəmanov, Məmməd Hüseynov, Kamran Şirəliyev və Cavanşir Salmanov universitetin tərəfdaş olduğu “Azərbaycanda Fövqəladə Ekoloji Hallar üzrə diplomdan sonrakı üçüncü tsikl yüksək kurslara dəstək üçün İnnovativ Tədris Mərkəzi (ITACA)” adlı Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində təşkil olunan toplantıda iştirak ediblər.
İtaliyanın Roma şəhərində baş tutan tədbirdə layihə rəhbəri professor Luka Di Palma layihənin cari vəziyyəti və gələcək addımları haqqında məlumat verib.
Sonra layihənin Avropadan və Azərbaycandan olan tərəfdaşları, o cümlədən BMU-nun Sənaye mühəndisliyi kafedrasının müəllimi M.Hüseynov iş planına əsasən görülmüş işlər haqqında təqdimatla çıxış edib və ona ünvanlanmış sualları cavablandırıb.
Görüşdə “ITACA” layihəsi çərçivəsində Azərbaycanda qurulmuş və müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş İnnovativ Təlim Mərkəzinin (İTM) fəaliyyət istiqamətləri və imkanları tərəfdaşlarla birlikdə müzakirə olunub. Bununla yanaşı, İTM-də Fövqəladə Ekoloji Hallar üzrə diplomdan sonrakı üçüncü tsikl yüksək kurs çərçivəsində tədris olunacaq əsas fənnlərin adları, yeni tədris proqramının hazırlanması və təhvilvermə tarixləri, tədris aparacaq müəllimlərin seçim qaydaları, tədris alacaq, həmçinin tədqiqat aparacaq tələbələrin seçim meyarları, kursların keyfiyyətli təşkili, akkreditasiyası istiqamətlərində fikir mübadiləsi aparılıb. Layihənin iş paketlərinin son vəziyyəti, təbliğat-təşviqat işinin təşkili, gələcək fəaliyyətlərin detalları və planlaşdırılması (növbəti görüşlər, ikitərəfli sazişlər, layihə kitabçasının hazırlığı və. s.) kimi məsələlər də nəzərdən keçirilib.
İki gün davam edən tədbirdə iştirakçılar Roma Sapienza Universitetinin bir neçə laboratoriyası, həmçinin Romanın tarixi yerləri ilə yaxından tanış olublar.
Qeyd edək ki, Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən və İtaliyanın Roma Sapienza Universitetinin rəhbərliyi ilə icra olunan “ITACA” Erasmus+ KA2 layihəsi haqqında daha ətraflı məlumatı www.itacaproject.eu linkindən əldə etmək mümkündür.

Employees of Baku Engineering University (BEU) Etibar Gahramanov, Mammad Huseynov, Kamran Shiraliyev and Javanshir Salmanov have taken part in a meeting organized within the Erasmus + KA2 project "ITACA-Innovative Training Center to support a 3rd cycle Advanced Education Course to face Environmental Emergency in Azerbaijan".
At the event in Rome, Italy, the project manager, Professor Luca Di Palma spoke about the current state of the project and future steps.
Later, the project partners from Europe and Azerbaijan, including the lecturer of the Department of Industrial Engineering at BEU M. Huseynov made a presentation on the work done in accordance with the work plan and answered questions addressed to him.
The partners discussed the activities and opportunities of the Innovative Training Center (INC), established in Azerbaijan within the ITACA project and equipped with modern equipment. Moreover, they exchanged the views on the names of the main subjects to be taught in 3rd cycle Advanced Education Course to face Environmental Emergency in Azerbaijan, the dates of preparation and delivery of the new curriculum, the rules of selection of teachers, the selection criteria for students to study and research, the quality organization of courses and the accreditation. Issues such as the final status of the project's work packages, organization of advocacy work, details and planning of future activities (next meetings, bilateral agreements, preparation of the project manual, etc.) were also considered.
During the two-day event, the participants got acquainted with several laboratories of the Sapienza University of Rome, as well as historical sites of Rome.
More information about the ITACA Erasmus + KA2 project, funded by the European Union and implemented by the Sapienza University of Rome, Italy, is available at www.itacaproject.eu .