Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tərəfdaş olduğu “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) adlı Erasmus+ layihəsi çərçivəsində ölkəmizin nümayəndə heyətinin Litva Respublikasının Vilnüs şəhərinə təşkil edilən səfəri başa çatıb.
Azərbaycanın 20-yə yaxın ali təhsil müəssisəsinin məsul şəxslərinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsinin qatıldığı, tədris və keyfiyyət təminatı üzrə Litva təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədi daşıyan səfərdə BMU-nu tədris işləri üzrə prorektor, professor Həmzağa Orucov və tərbiyə işləri üzrə prorektor Bayram Hüseynzadə təmsil edib.
Mykolas Romeris Universitetinin ev sahibliyi ilə gerçəkləşdirilən səfər proqramı çərçivəsində Litva Rektorlar Konfransının, ali təhsil sisteminin, həmçinin bu ölkənin Rektorlar Konfransında fəaliyyət göstərən Tədris işləri üzrə komitənin rolu, ali məktəblərin milli akkreditasiya sistemi, ali təhsil müəssisələrinin nəticəyə əsaslanan maliyyələşdirmə modeli üzrə təqdimatlar həyata keçirilib.
Səfər proqramının digər mühüm istiqamətini təhsildə keyfiyyət təminatı məsələləri təşkil edib. Bu istiqamət üzrə Mykolas Romeris Universitetinin keyfiyyət təminatı sahəsində təcrübəli ekspertləri universitetin daxili keyfiyyət təminatı sistemi, “Avropa ali təhsil məkanında keyfiyyət təminatı üzrə standartlar və təlimatlar”a uyğunluq, tədris proqramının və ixtisas komitələrinin rolu, tələbə mərkəzli tədris, öyrənmə və qiymətləndirmə barədə təcürübələrini bölüşüblər. Bununla yanaşı, universitetin akademik heyətin idarəedilməsinə dair siyasəti, pedaqoji heyətin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi, mükafatlandırılması və sertifikatlaşdırılması, o cümlədən pedaqoji heyətin peşəkar inkişafı kimi mühüm mövzularda məhsuldar fikir mübadilələri aparılıb.
Seminarlarla yanaşı, Azərbaycan nümayəndə heyəti Mykolas Romeris Universitetinin kampusu, o cümlədən kitabxanası və tədris laboratoriyaları ilə tanış olublar.
Səfər müddətində layihənin koordinatoru Gülşən Bayramova layihə üzrə aralıq monitorinq nəticələri barədə iştirakçılara məlumat verib. Yekunda Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru Eldar Aslanov tərəfindən “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan Tədris və keyfiyyət təminatı üzrə komitənin iclası keçirilib. İclasda komitənin fəaliyyət planı və həyata keçiriləcək layihələr üzrə müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən layihənin koordinatoru Bakı Biznes Universitetidir.

The visit of the delegation of our country to the city of Vilnius of the Republic of Lithuania within the framework of the Erasmus+ project "Establishment of the Rectors' Conference in Azerbaijan" (ECAR), in which Baku Engineering University (BEU) is a partner, has ended.
BEU was represented by Vice-Rector for Academic Affairs, professor Hamzagha Orujov and Vice-Rector for Educational Affairs Bayram Huseynzada in the visit, which was attended by representatives of about 20 higher educational institutions of Azerbaijan and representatives of the Ministry of Science and Education and aimed to study the Lithuanian experience in teaching and quality assurance.
Within the framework of the visit program hosted by Mykolas Romeris University, presentations were made on the role of the Lithuanian University Rectors' Conference, the higher education system, as well as the role of the Academic Affairs Committee operating in the Rectors' Conference of this country, the national accreditation system of higher schools, and the results-based financing model of higher education institutions.
Another important aspect of the visit program was quality assurance issues in education. In this direction, the experienced experts in the field of quality assurance of Mykolas Romeris University shared their experiences about the university's internal quality assurance system, compliance with "standards and guidelines for quality assurance in the European higher education space", the role of the curriculum and specialty committees, student-centered teaching, learning and evaluation. Moreover, productive exchanges of ideas were held on important topics such as the policy of the university on the management of the academic staff, evaluation, awarding and certification of the teaching staff, as well as the professional development of the teaching staff.
Furthermore, the Azerbaijani delegation got acquainted with the campus of Mykolas Romeris University, including its library and educational laboratories.
During the visit, the coordinator of the project Gulshan Bayramova informed the participants about the results of the interim monitoring of the project. At the end, a meeting of the Committee on Teaching and Quality Assurance organized by the Vice-Rector of Azerbaijan State Pedagogical University Eldar Aslanov within the framework of the project "Establishment of Rectors' Conference in Azerbaijan" was held. The committee's action plan and projects to be implemented were discussed at the meeting.
Of note, the coordinator of the project financed by the European Commission is Baku Business University.