BMU-nun prorektorları Erasmus+ layihəsi çərçivəsində İsveçdə keçirilən seminarda iştirak edir
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Tədris işləri üzrə prorektoru, professor Həmzağa Orucov, Tərbiyə işləri üzrə prorektoru Bayram Hüseynzadə və Ümumi işlər üzrə prorektoru Vüqar Həsənov “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” Erasmus+ layihəsi çərçivəsində “Ali təhsil sisteminin inkişafında rektorlar konfransının rolu” adlı seminarda iştirak edirlər.
Rektorlar konfransının yaradılması və ali təhsilin inkişaf etdirilməsi üçün Avropa təcrübəsinin öyrənilməsinə həsr edilən seminara İsveçin nüfuzlu universitetlərindən biri olan Kral Texnologiya Universiteti ev sahibliyi edir.
16-20 may tarixlərini əhatə edəcək tədbirə Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli və ölkəmizin 15 ali təhsil ocağının rəhbər şəxsləri qatılıb.
Bakı Biznes Universitetinin koordinatoru olduğu və Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən layihə çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə İsveç, Litva, Finlandiya və Polşa Rektorlar Konfransının səlahiyyətli nümayəndələrinin, Kral Texnologiya Universitetinin, Stokholm Universitetinin və Haaga-Helia Tətbiqi Elmlər Universitetinin rektorlarının iştirakı nəzərdə tutulub.
Seminarın növbəti günlərində Avropa Universitetlər Birliyinin Baş katibinin müavini Monika Steinelin “Sərhədsiz Universitetlər- 2030 gələcəyə baxış” mövzusunda təqdimatı da baş tutacaq.

Hamzagha Orujov, Vice-Rector for Academic Affairs of Baku Engineering University (BEU), Bayram Huseynzada, Vice-Rector for Educational Affairs, and Vugar Hasanov, Vice-Rector for General Affairs, have attended a seminar entitled “The role of rectors' conference in the development of higher education system” within the framework of Erasmus+ project “Establishment of Rectors’ Conference in Azerbaijan” (ECAR).
The seminar, dedicated to the study of European experience for the establishment of the Rectors' Conference and the development of higher education, is hosted by KTH Royal Institute of Technology, one of the most prestigious universities in Sweden.
The event to take place on May 16-20 was attended by Adviser to the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Nijat Mammadli and officials of 15 universities of our country.
The participation of the authorized representatives of the Conference of Rectors of Sweden, Lithuania, Finland and Poland, the Rectors of KTH Royal Institute of Technology, Stockholm University and Haaga-Helia University of Applied Sciences is envisaged in the event organized as part of the project coordinated by Baku Business University and funded by the European Commission.
In the next days of the seminar, Monica Steinel, Deputy Secretary General of the European University Association, will deliver a presentation on "Universities without walls - a vision for 2030."