BMU-nun prorektoru Erasmus+ layihəsi çərçivəsində keçirilən görüşdə iştirak edib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Tərbiyə işləri üzrə prorektoru Bayram Hüseynzadə Erasmus+ layihəsi çərçivəsində “Naxçıvan” Universitetində keçirilən görüşdə iştirak edib.
Tədbirin məqsədi hazırda icra olunan "Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması" layihəsi üzrə əldə olunan nəticələrin qiymətləndirilməsi və gələcək fəaliyyət istiqamətlərinin birgə müzakirəsinin aparılması olub. Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən layihənin koordinatoru Bakı Biznes Universitetidir. Layihənin hədəfləri sırasına Azərbaycanda ali təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və Avropa təhsil sisteminə inteqrasiyası məqsədilə universitet rektorlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi daxildir.
“Naxçıvan” Universitetinin rektoru, dosent Nurlana Əliyeva layihənin əhəmiyyətindən danışıb. Rektor qeyd edib ki, layihə yerli və Avropa universitetləri arasında əməkdaşlığın yeni formatlarını müəyyənləşdirəcək. Növbəti mərhələlərdə Azərbaycan universitetləri bir sıra beynəlxalq qurumların üzvü olmaq şansını əldə edəcək və Rektorlar Konfransı Azərbaycan ali məktəblərinin beynəlxalq aləmdə təmsil olunmasına zəmin yaradacaq. Konfrans həmçinin, yerli universitetlərin təhsil proqramlarının beynəlmiləlləşməsinə və universitetlərin rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsinə əsaslı dəstək olacaq.
Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev dünyada gedən əsaslı dəyişikliklər və rəqəmsallaşma şəraitində təhsilimizin qarşısında dayanan yeni çağırışlar və tələblərdən irəli gələn məsələlərin həlli üçün beynəlxalq səviyyədə universitetlərarası qarşılıqlı əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb. Rektor qarşıya qoyulan hədəflər və layihənin əhatə dairəsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini, həmçinin ali təhsil sisteminin inkişafına töhfələr verəcəyini söyləyib.
Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun rektoru Azad Novruzov layihənin muxtar respublikada ilk tərəfdaşı olan “Naxçıvan” Universitetində keçirilən tədbirin əhəmiyyətinə toxunub. O, layihənin beynəlxalq əhəmiyyətinə və ali təhsil müəssisələrinin inkişafına verəcəyi töhfələr baxımından önəmini qeyd edib.
Milli Erasmus Ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov Erasmus+ çərçivəsində həyata keçirilən Rektorlar Konfransı barəsində beynəlxalq təcrübəni bölüşüb.
Sonra tədbirdə iştirak edən Azərbaycan universitetlərinin prorektorları çıxış ediblər. Çıxışlarda yeni çağırışların müşahidə olunduğu müasir təhsil sistemində universitetlərin daha sıx əməkdaşlığının zəruriliyi, həmçinin layihənin bu istiqamətdə müsbət nəticələr verəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Görüşdə əldə olunan nəzəri nəticələrin müzakirəsi, qiymətləndirilməsi və gələcək fəaliyyəti barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

BEU Vice-Rector attends the meeting held within the Erasmus + project
Vice-Rector for Educational Affairs of Baku Engineering University (BEU) Bayram Huseynzada has taken part in a meeting held at “Nakhchivan” University within the Erasmus + project.
The event aimed to evaluate the results of the ongoing project “Establishment of Rectors’ Conference in Azerbaijan” and hold a joint discussion of future activities. The coordinator of the project funded by the European Commission is Baku Business University. The goals of the project include coordinating the activities of university rectors in order to improve the quality of higher education in Azerbaijan and integrate it into the European education system.
Rector of “Nakhchivan” University, Associate Professor Nurlana Aliyeva spoke about the importance of the project. The Rector noted that the project would define new formats of cooperation between local and European universities. In the next stages, the universities in Azerbaijan will have a chance to become members of a number of international organizations, and the Rectors' Conference will create a basis for the representation of Azerbaijani universities in the international arena. The conference will also provide substantial support to the internationalization of curricula of local universities and increasing the competitiveness of universities.
Rector of Nakhchivan State University Elbrus Isayev stressed the significance of inter-university cooperation at the international level to address issues arising from new challenges and requirements of our education in the context of fundamental changes and digitalization in the world. The Rector said that the project was of special importance in terms of goals and scope, and it would contribute to the development of the higher education system.
Rector of Nakhchivan Teachers Institute Azad Novruzov touched upon the significance of the event held at “Nakhchivan” University, the first partner of the project in the autonomous republic. He noted the importance of the project in terms of its international significance and its contribution to the development of higher education institutions.
The Head of the National Erasmus+ Office Parviz Bagirov shared the international experience of the Rectors' Conference held within the framework of Erasmus +.
Later, the Vice-Rectors of the universities in Azerbaijan spoke at the event. They expressed the need for closer cooperation among universities in the modern education system, where new challenges were observed, as well as expressed confidence that the project would yield positive results in this direction.