KOICA-nın yeni layihəsi ilə bağlı işçi qrup BMU-da olub
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (KOICA) tərəfindən maliyyələşdirilən  “Azərbaycanda innovasiya siyasətinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə innovasiyalar üzrə strateji yol xəritəsinin hazırlanması” layihəsi ilə əlaqədar ölkəmizdə səfərdə olan işçi qrupla görüş keçirilib.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin Koreya İnkişaf Strategiya İnstitutu ilə cari ildən birgə icra etdiyi layihədə BMU-nun tərəfdaş kimi iştirakı üçün ilkin danışıqlar aparılıb və müsbət rəy alınıb.
Görüşdə BMU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Manafəddin Namazov ali təhsil ocağının beynəlxalq əlaqələrindən və beynəlxalq layihələr çərçivəsində həyata keçirilən proqramlardan söz açıb. Prorektor artıq 2 ildir ki, BMU ilə Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramı çərçivəsində görülən işləri də nəzərə çatdırıb.
BMU Texnoparkının baş mütəxəssisi Arif Nəcimov ali təhsil ocağının fəaliyyəti ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. BMU-da mövcud olan fakültələr və ixtisaslar barədə məlumat verən A.Nəcimov universitetdə ali təhsilin bütün səviyyələri üzrə tədrisin aparıldığını vurğulayıb. Təqdimatda BMU-nun maddi-texniki bazası, müasir laboratoriyaları barədə zəruri informasiyaları diqqətə çatdıran baş mütəxəssis universitetin nəzdində yaradılan Xırdalan Seconq İnstitutun fəaliyyətinə, hazırda icra olunan müxtəlif təlim proqramlarına və digər əməkdaşlıq istiqmətlərinə toxunub.
Startap Ekosistem üzrə müşavir Kevin (Kyu Hüang) Yeon Cənubi Koreyada startapların inkişaf yolu barədə təqdimatında ölkəsində həyata keçirilən, həmçinin dövlətin dəstəklədiyi startaplar layihələrinə yer ayırıb.
İdarəetmə elmi üzrə dosent və “TechEdu Inc” şirkətinin rəhbəri  Lee, Jeong Hoon “Azərbaycanda innovasiya siyasətinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə innovasiyalar üzrə strateji yol xəritəsinin hazırlanması” layihəsinin əsas məqsədi barədə danışıb.
Sonra toplantıda gələcək əməkdaşlıq imkanları və istiqamətləri ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Mühəndislik fakültəsinin dekanı, dosent Hüseyn Mirzəyev, Avtomatika və elektroenergetika kafedrasının müdiri, profesor Ramiz Hümbətov, Mexanika mühəndisliyi laboratoriyasının müdiri Rüstəm Kələntərov, Elm və innovasiya şöbəsinin müdiri Elçin Yusubov, KOICA-nın proqram koordinatoru Şin Min Kyung və Azərbaycan nümayəndəsi Səidə Səidi, Koreya İnkişaf Strategiya İnstitutunun qrup rəhbəri Myeong Seok Song və baş elmi işçisi Soohyun Rhee, “D” Şirkətinin startap akseleratoru Bang, Seung Ae və İnnovativ biznes üzrə proqram rəhbəri Min Lyou iştirak ediblər.
Sonda layihənin işçi qrupu universitetin kampusu, laboratoriyaları və Texnoparkı ilə yaxından tanış olublar.

Working group visits BEU in connection with new KOICA project
Baku Engineering University (BEU) has hosted a meeting with a working group visiting the country in connection with "Development of a strategic roadmap for innovation to enhance the efficiency of Azerbaijan innovation policy" project funded by the Korean International Cooperation Agency (KOICA).
Of note, preliminary negotiations were held and positive conclusion was received for the participation of BEU as a partner in the project jointly implemented by the Agency for Innovation and Digital Development under the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and the Korean International Cooperation Agency (KOICA).
At the meeting, BEU Vice-Rector for International Relations, assoc.prof. Manafaddin Namazov spoke about the international relations of the University and the programs implemented as part of the international projects. The Vice-Rector also noted the work done within the framework of Dual Degree Program carried out between BEU and INHA University of South Korea for two years.
Senior specialist of BEU Technopark Arif Najimov delivered a presentation on the activities of the University. Giving information about BEU faculties and departments, A. Najimov stressed that the University conducted training at all levels of higher education. Senior specialist drew attention to the necessary information about the material and technical base of BEU, and modern laboratories, touching upon the the activities of Xırdalan Sejong Institute established at the University, various training programs currently being implemented and other areas of cooperation.
In the presentation about the development of startups in South Korea, Kevin (Kyu Hwang) Yeon, Startup Ecosystem Advisor of Korea Productivity Center, Board Member of Korea Accelerator Association, Korea Senator of World Business Angel Investment Forum, also highlighted the state-supported startups projects implemented in his country.
Lee, Jeong Hoon, CEO of TechEdu Inc. Company and Ph.D. in Management Science, underlined the main purpose of the project "Development of a strategic roadmap for innovation to enhance the efficiency of Azerbaijan innovation policy."
Afterwards, the sides exchanged views on opportunities and directions for future cooperation.
The meeting was attended by the Dean of Engineering Faculty Huseyn Mirzayev, the Head of the Avtomatics and Electroenergetics Department, professor Ramiz Humbatov, the Head of Mechanical Engineering laboratory Rustam Kalantarov, Head of Science and Innovation Department Elchin Yusubov, Program coordinator of KOICA Azerbaijan Shin Min Kyung and the Program manager of KOICA Azerbaijan Saida Saidi, Team Manager / Innovation team of Social Value Innovative Group (Korea Insitute for Development Strategy) MyeongSeok Song and Senior Research Fellow of Social Value Innovative Group (Korea Insitute for Development Strategy) Soohyun Rhee, Company D Startup Accelerator Bang, Seung Ae and Programme Officer / Innovative Business Team of Social Value Innovative Group (Korea Insitute for Development Strategy) Min Lyou.
At the end, the project working group got acquainted with the University campus, laboratories and Technopark.