Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 2023/2024-cü tədris ili üçün Almaniyanın DAAD (Alman Akademik Mübadilə Xidməti) təqaüd proqramı üzrə məlumat günü keçirilib. Tədbir DAAD Tbilisi regional Ofisinin təmsilçiləri tərəfindən təşkil olunub.
BMU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Manafəddin Namazov tədbirdə çıxış edərək, Azərbaycan gəncləri üçün dünyanın nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisələrində təhsil imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə yaradılan şərait, təhsilin məzmun və keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində qarşılıqlı tələbə mübadiləsinin vacibliyi, DAAD-ın bu yöndə həyata keçirdiyi fəaliyyətdən söz açıb.
Tədbirdə verilən məlumatların tələbələrin gələcək elmi istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində səmərəli və faydalı olacağına ümidvar olduğunu da qeyd edən prorektor çıxışında BMU tərəfindən Avropanın müxtəlif elm və təhsil müəssisələri ilə gerçəkləşdirdiyi müxtəlif layihələrdən də danışıb.
DAAD Tbilisi regional Ofisinin Azərbaycan üzrə koordinatoru Sevər Qarayeva təmsil etdiyi təşkilat haqqında ətraflı informasiyaları nəzərə çatdırıb. Bildirilib ki, qurum bu gün tələbə və elmi işçilərin beynəlxalq mübadiləsini dəstəkləyən dünyanın ən önəmli təşkilatlarından biridir.
S.Qarayeva görüşdə DAAD təqaüdlərinə müraciət prosesinin təşkili və həyata keçirilməsi, Almaniyada təhsilin keyfiyyəti, Azərbaycan üçün Almaniya tərəfindən təklif olunan təqaüdlər, proqram şərtləri, seçim qaydaları və digər məsələlər haqda məlumat verib, zəruri prosedurları izah edib.

Baku Engineering University has hosted information day about DAAD (German Academic Exchange Service) scholarship program for 2023/2024 academic year. The event was organized by representatives of DAAD Tbilisi regional office.
Speaking at the event, BEU Vice-Rector for International Relations Manafaddin Namazov noted the conditions created for the expansion of educational opportunities for Azerbaijani youth in prestigious foreign higher education institutions, the importance of mutual student exchange in order to improve the content and quality of education, and the activities carried out by DAAD in this direction.
Expressing his hope that the information provided at the event would be effective and useful in determining the future scientific directions of the students, the Vice-Rector also spoke about various projects implemented by BEU with various scientific and educational institutions in Europe.
Sever Garayeva, coordinator of DAAD Tbilisi Regional Office for Azerbaijan, provided detailed information about the organization she represented. It was stated that the institution was one of the most important organizations in the world that supported the international exchange of students and scientific workers today.
At the meeting, S.Garayeva gave information on the organization and implementation of the application process for DAAD scholarships, the quality of education in Germany, scholarships offered by Germany for Azerbaijan, program conditions, selection rules and other issues, and explained the necessary procedures.