Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) dünya şöhrətli alim, qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi, AMEA-nın fəxri üzvü, professor Lütfi Zadənin 100 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
BMU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Manafəddin Namazov Lütfi Zadənin tərcümeyi-halı və elmi yaradıcılığından bəhs edən təqdimatla çıxış edib. O, fundamental nəzəriyyələri ilə elm tarixində ciddi dəyişikliklərə yol açmış görkəmli şəxsiyyət Lütfi Zadənin Bakı şəhərində anadan olduğunu bildirib. Azərbaycanlı olduğunu fəxrlə söyləyən və ürəyi daim doğma Vətəni ilə bir döyünən Lütfi Zadə elm və texnologiyaların inkişafında, eləcə də mədəniyyətlərarası dialoqun qurulmasında misilsiz xidmətlər göstərib.
Azərbaycanlı alimin zəngin elmi fəaliyyətindən söz açan M.Namazov ona dünyada şöhrət qazandıran və istehsalatda geniş tətbiq edilən, eyni zamanda, dünya elmində inqilab sayılan qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, elmdə qeyri-səlis ölçünün daxil edilməsi təbiətdə və cəmiyyətdə cərəyan edən proseslərin qeyri-müəyyənliyini daha adekvat nəzərə almağa imkan yaradıb. Prorektor vurğulayıb ki, nəzəriyyənin uzun müddət Amerika elmi ictimaiyyəti tərəfindən qəbul edilməməsinə baxmayaraq, ötən əsrin 80-ci illərində yapon alimlərinin diqqətini cəlb edib və onlar bu unikal nəzəriyyədən yararlanıblar. Lütfi Zadə nəzəriyyəsinin tətbiqi Yaponiyaya milyardlar qazandırıb və nüfuzlu şirkətlərin müxtəlif məhsulların istehsalında qeyri-səlis məntiq texnologiyasından geniş istifadə edilib. O, Lütfi Zadənin 1989-cu ildə Yaponiya elm adamlarına verilən ən yüksək mükafat - “Honda” mükafatı ilə təltif olunduğu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
M.Namazov Lütfi Zadənin qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsindən əlavə 5 fundamental elmi nəzəriyyə (Təəssüratlar nəzəriyyəsi, Sistemlər nəzəriyyəsi, Sözlə işləyən kompüter nəzəriyyəsi, Optimal süzgəclər nəzəriyyəsi, Soft kompyutinq) təklif etdiyini, həmçinin bu nəzəriyyələrin rəqəmli idarəetmə, informasiya və kommunikasiya sistemlərinin yaradılmasının əsasını qoyduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, onun nəzəriyyələrinin tədqiqi ilə Berklidə İnformasiya Texnologiyaları üzrə Zadə İnstitutu yaradılıb.
Prorektor vurğulayıb ki, Azərbaycan gəncləri üçün bir məktəb və örnək olan alimin nəzəriyyələrindən bu gün həyatımızın bütün sahələrində, o cümlədən iqtisadiyyatda, fəlsəfədə, sosiologiyada, siyasətdə və münaqişələrin nizamlanmasında tətbiq olunur.
BMU-nun Mühəndislik fakültəsinin dekanı, dosent Hüseyn Mirzəyev Lütfi Zadənin zəngin irsinin, onun elmi əsərlərinin universitetdə geniş formada öyrənilməsinin vacibliyini bildirib və öz təkliflərini söyləyib.
Tədbir BMU-nun Riyaziyyat kafedrasının müdiri, dosent Rakib Əfəndiyev, Avtomatika və elektroenergetika kafedrasının dosenti Rafael Hüseynov və baş müəllimi Hamed Kaghazchinin çıxışları ilə yekunlaşıb.

An event dedicated to the 100th anniversary of world-famous scientist, founder of fuzzy logic theory, honorary member of ANAS, professor Lotfi Zadeh has been held at Baku Engineering University (BEU).
BEU Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Manafaddin Namazov made a presentation on Lotfi Zadeh's biography and scientific creativity. He said that Lotfi Zadeh, a prominent figure who made significant changes in the history of science with his fundamental theories, was born in Baku. Lotfi Zadeh, who proudly said he was Azerbaijani and whose heart beat with his homeland, rendered matchless services in the development of science and technology, as well as in the establishment of intercultural dialogue.
Speaking about the scientific activity of the Azerbaijani scientist, M.Namazov gave information about the theory of fuzzy logic that brought him world fame and which was widely used in production being a revolution in world science. He noted that the application of fuzzy measurements in science has allowed to more adequately take into account the uncertainty of the processes taking place in nature and society. The Vice-Rector added that despite the fact that the theory was not accepted by the American scientific community for a long time, it attracted the attention of Japanese scientists in the 80s of last century, and they benefited from this unique theory. The application of Lotfi Zadeh's theory has brought billions to Japan, and fuzzy logic technology has been widely used in the production of various products by reputable companies. He informed the participants of the event that Lotfi Zadeh was awarded the highest Japanese award "Honda", which was awarded to Japanese scientists.
M.Namazov stressed that Lotfi Zadeh proposed 5 fundamental scientific theories (“Theory of Thoughts”, “Theory of Systems”, “Theoretical Computer Theory” and “Theory of Optimal Filters”, “Soft Computing”), as well as laid the foundation for the creation of digital control, information and communication systems. He added that the Institute of Information Technology "İnstitute Zadeh-ZİFT" was established in the city of Berkeley.
The Vice-Rector touched upon that the theories of the scientist who set a good example for youth being like a science school are applied today in all spheres of life, including economics, philosophy, sociology, politics and conflict resolution.
Dean of the Engineering Faculty of BEU, Associate Professor Huseyn Mirzayev stressed the importance of studying the rich heritage of Lotfi Zadeh and his scientific works at the University and made his proposals.
The event ended with speeches by the head of the Mathematics Department of BEU, associate professor Rakib Afandiyev, associate professor of the Department of Automation and Electroenergetics Rafael Huseynov and senior lecturer Hamed Kaghazchi