Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “WorldSkills Shanghai 2022” yarışı haqqında məlumatlandırma sessiyası keçirilib.
Universitetin Kompüter və informasiya texnologiyaları istiqamətləri üzrə təhsil alan tələbələri üçün nəzərdə tutulan tədbirdə Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin Proqram idarəetməsi üzrə rəhbəri Şəhriyar Seyfəlili, “WorldSkills Azerbaijan” platformasının layihə rəhbəri Tamerlan Məmmədov və “WorldSkills Azerbaijan” platformasının Kommunikasiya üzrə meneceri Esmira İsgəndərova çıxış ediblər.
Çıxışlarda platformanın fəaliyyəti, görülən işlər və kibertəhlükəsizlik üzrə milli yarışla bağlı vacib məqamlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Tələbələrə yarışın qeydiyyat prosesi və mərhələləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, 3 mərhələdən ibarət yarışda 25 yaşa qədər olan gənclər iştirak edə bilərlər. Yarışın sonunda ən yaxşı nəticə göstərən iştirakçılar kibertəhlükəsizlik üzrə “WorldSkills Azerbaijan” platformasının yığma komandasına daxil olaraq “WorldSkills Shanghai 2022” beynəlxalq yarışının hazırlıq prosesinə cəlb ediləcək. Seçilmiş 2 iştirakçı 2022-ci il 12-17 oktyabr tarixlərində “WorldSkills Shanghai 2022” beynəlxalq bacarıq yarışlarında Azərbaycanı təmsil etmək hüququ qazanacaq. Yarışa müraciətlər dekabrın 28-dək qəbul edilir.
Müsabiqə Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi və “WorldSkills Azerbaijan” platformasının əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilir.
Tədbir tələbələri maraqlandıran sualların cavablandırılması ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, “WorldSkills Azerbaijan” peşəkar və bacarıqların inkişafı üçün milli platformadır. Dünyada müxtəlif bacarıq istiqamətləri üzrə olimpiya yarışlarının təşkilatçısı kimi tanınan “WorldSkills” hərəkatı əmək bazarının tələblərinə və qlobal standartlara uyğun peşəkarlar yetişdirmək, həmin standartları təhsil sisteminə inteqrasiya etmək imkanı yaradır.

Baku Engineering University (BEU) has hosted an information session on the WorldSkills Shanghai 2022 competition.
Shahriyar Seyfalili, Program Manager of the State Agency for Vocational Education under the Ministry of Education, Tamerlan Mammadov, Project Manager of the WorldSkills Azerbaijan Platform and Esmira Isgandarova, Communication Manager of the WorldSkills Azerbaijan Platform, made speeches at the event for students of the University majoring in Computer and Information Technology.
In the speeches, the participants were informed about the activities of the platform, the works done and important points related to the national competition on cyber security. Students were given detailed information about the registration process and stages of the competition.
It was noted that young people under the age of 25 could participate in the competition, which consisted of 3 stages. At the end of the competition, the participants with the best results will be included in the national team of the WorldSkills Azerbaijan platform for cyber security and will be involved in the preparation process for the WorldSkills Shanghai 2022 international competition. The two selected participants will be eligible to represent Azerbaijan at the WorldSkills Shanghai 2022 international skills competition on October 12-17, 2022. Applications for the competition are accepted until December 28.
The competition is implemented in cooperation with the State Agency for Vocational Education and the WorldSkills Azerbaijan platform.
The event ended with answering students' questions.
It should be noted that WorldSkills Azerbaijan is a national platform for skills development. The WorldSkills movement, which is known around the world as the organizer of the Olympic Games in various skills, provides an opportunity to train professionals in accordance with the requirements of the labor market and global standards, and integrate these standards into the education system.