Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Malayziyanın ən böyük ali təhsil müəssisələrindən olan MARA Texnologiya Universiteti (UiTM) arasında onlayn görüş keçirilib.
Görüşün təşkilində əsas məqsəd müəllim-tələbə mübadiləsi, həmçinin mühəndislik yönümlü ixtisaslar əsasında ikili diplom proqramının hazırlanması olub.
Müzakirələrdə BMU-nun və UiTM-nin rəhbər şəxsləri, aidiyyəti şöbə, eləcə də kafedra müdirləri, dekanlar iştirak edib.
Tərəflər iki universitet arasında gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini ətraflı müzakirə ediblər. Bununla yanaşı, yaxın zamanda daha sıx əməkdaşlığın başlanması üçün müvafiq işlərin görülməsinə dəstək verilməsi, müvafiq addımların atılması razılaşdırılıb.
Qeyd edək ki, UiTM 1956-cı ildə adi institut kimi fəaliyyətə başlayıb. Hazırda isə təqribən 172 min tələbəsi olan UiTM təkcə Malayziyada deyil, Cənub-Şərqi Asiyada qabaqcıl ali təhsil müəssisəsidir. Çoxsaylı əcnəbi tələbələrin də təhsil aldığı universitet tətbiqi elmlər, memarlıq, mühəndislik, kompüter və riyazi elmlər, tibb, farmakologiya, kənd təsərrüfatı və aqrotexnologiya üzrə yüksəkixtisaslı kadrlar yetişdirir.

An online meeting has been held between Baku Engineering University (BEU) and Universiti Teknologi MARA (UiTM), one of the largest universities in Malaysia.
The main purpose of the meeting was the exchange of teachers and students, as well as the development of a dual degree program based on engineering specialties.
The discussions were attended by officials of BEU and UiTM, relevant departments, as well as heads of departments and deans.
The parties discussed in detail the prospects for future cooperation between the two universities. Moreover, they agreed to support the relevant works and take appropriate steps in order to establish close cooperation in the near future.
Of note, UiTM was established in 1956. Today, Universiti Teknologi MARA (UiTM) has about 172,000 students and is a leading university not only in Malaysia but also in Southeast Asia. The University, where many foreign students also study, trains highly qualified personnel in applied sciences, architecture, engineering, computer and mathematical sciences, medicine, pharmacology, agriculture and agrotechnology.