Böyük Britaniyanın “QS World University Rankings” nəşrinin Avropa və Mərkəzi Asiyanın inkişaf etməkdə olan ölkələrinin 2022-ci il üzrə reytinq cədvəlində Azərbaycandan ümumilikdə 7 universitet yer alıb.
Belə ki, ən yaxşı universitetlərin reytinq cədvəlində Xəzər Universiteti 211-220, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti 221-230, Bakı Dövlət Universiteti 251-300, ADA Universiteti 301-350, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti isə 401-450 aralığında qərarlaşıb.
Reytinq müəllimlərin təcrübəsi, xarici tələbələrin nisbəti, həmçinin işəgötürənlər arasında nüfuz və akademik nüfuz istifadə olunmaqla tərtib olunub.

A total of 7 universities from Azerbaijan are included in Great Britain’s QS World University Rankings of developing countries in Europe and Central Asia for 2022.
Thus, Khazar University has been ranked 211-220, Azerbaijan State University of Economics 221-230, Baku State University 251-300, ADA University 301-350, and Baku Engineering University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Azerbaijan State Oil and Industry University 401-450 in the QS World University Rankings.
The ranking is based on teachers' experience, the proportion of foreign students, as well as reputation and academic reputation among employers.