Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) təhsil alan əcnəbi tələbələr İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Gənclər Forumunun Avrasiya üzrə Regional Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Gəncə şəhərinə təşkil edilən səfərə qatılıblar. Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə baş tutan səfərdə iştirak edən BMU-nun əcnəbi tələbələri İƏT-ə üzv ölkələrin (Çad, Yemən, Nigeriya, Pakistan, Sudan) vətəndaşlarıdır.
Ümumilikdə İƏT-ə üzv olan 23 ölkədən 40-a yaxın gəncin təmsil olunduğu səfər çərçivəsində əcnəbi tələbələrə qədim tarixə malik Gəncə şəhəri, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı erməni terroru nəticəsində şəhid olan mülki şəxslər və şəhərin infrastrukturuna dəymiş ziyan haqqında ətraflı məlumat verilib.
Tələbələr müharibədə erməni işğalçılarının raket hücumuna məruz qalmış ailələrlə görüşüblər, Nizami Gəncəvinin məqbərəsini ziyarət ediblər, həmçinin Heydər Əliyev Mərkəzində olublar.
İƏT Gənclər Forumunun Avrasiya üzrə Regional Mərkəzinin direktor vəzifələrini icra edən Vüsal Qurbanov bu cür səfərlərin Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Səfər zamanı tələbələr “İƏT-ə üzv ölkələrdə insan hüquqları” mövzusunda baş tutan dəyirmi masada da iştirak ediblər.

Foreign students of BEU take part in a visit to Ganja city
Foreign students studying at Baku Engineering University (BEU) have taken part in a visit to Ganja city organized by Eurasian Regional Center of Islamic Cooperation Youth Forum(ICYC-ERC). The foreign students of BEU, who took part in a visit dedicated to the Human Rights Day, are citizens of OIC member states (Chad, Yemen, Nigeria, Pakistan, Sudan).
During the visit, which was attended by about 40 young people from 23 OIC member states, at the same time comprehensive information was provided about the civil people who became martyrs and the damaged city infrastructure as a result of Armenian terror in the 44-day Patriotic War.
Students met the families who underwent the rocket attack by Armenian aggressors, they also visited Nizami Ganjavi Mausoleum and Heydar Aliyev Center.
Acting Director of the ICYF-ERC Vusal Gurbanov stressed the importance of such visits in terms of conveying the truth about Azerbaijan to the world.
During the visit, the students also took part in a round table on "Human Rights in OIC member states".