BMU-nun əməkdaşları Erasmus+ layihəsinin növbəti görüşündə iştirak edib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Tədris işləri üzrə prorektoru, professor Həmzağa Orucov, Tərbiyə işləri üzrə prorektoru Bayram Hüseynzadə, Xarici əlaqələr və layihələrin idarəolunması şöbəsinin baş mütəxəssisi Nərmin Ələkbərova “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” adlı Erasmus+  layihəsinin növbəti görüşündə iştirak edib.
Tədbirə layihə konsorsiumunun üzvü olan  Azərbaycanın 16 ali təhsil müəssisəsinin prorektorları və digər məsul şəxsləri qatılıb.
Görüşün məqsədi layihənin iş planına əsasən həyata keçirilən fəaliyyətlərin dəyərləndirilməsi və növbəti mərhələdə icrası planlaşdırılan məsələlərin qarşılıqlı müzakirə edilməsi olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru, professor Ceyran Mahmudova layihənin önəmindən danışıb və layihə komandasına uğurlar arzulayıb.
Bakı Biznes Universitetinin Universitet-sənaye işbirliyi mərkəzinin müdiri Gülşən Bayramova görülmüş işlərin nəticələri və Rektorlar Konfransının Azərbaycan modelinin yaradılması məqsədilə işçi qrupunun formalaşdırılmasından bəhs edib. İşçi qrup tərəfindən Rektorlar Konfransının təşkilati strukturu, missiyası, vizyonu, üzvlük qaydaları, Konfransın maliyyələşmə mexanizmləri və onun tərkibində fəaliyyət göstərəcək komitələrin yaradılması haqqında bir sıra sənədlər hazırlanacaq.
Tədbirdə çıxış edən Təhsil Nazirliyinin Elm, ali təhsil və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli layihənin uğurla start götürdüyünü və ölkəmizdə ali təhsilin inkişafı, həmçinin əməkdaşlıq imkanlarının genişlənməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Sonra görüşdə növbəti tapşırıqların icrası ilə əlaqədar fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə icra olunan layihənin koordinatoru Bakı Biznes Universitetidir.

The next meeting of the Erasmus+ project entitled “Establishment of Rectors’ Conference in Azerbaijan” has been attended by the Vice-Rector for Academic Affairs of Baku Engineering Universty, professor Hamzagha Orujov, Vice-Rector for Educational Affairs Bayram Huseynzada, Chief Specialist of the International Relations and Project Management Department Narmin Alakbarova.
Vice-Rectors and other officials of 16 higher education institutions of Azerbaijan, project consortium members, participated in the event.
The meeting aimed to evaluate the activities carried out in accordance with the work plan of the project and discuss the issues planned to be implemented at the next stage.
Opening the event, the Rector of the Azerbaijan State University of Culture and Arts, Professor Jeyran Mahmudova spoke about the importance of the project and wished success to the project team.
Gulshan Bayramova, Director of the University-Industrial Cooperation Center of Baku Business University, noted the results of the works done and the formation of a working group to establish the Azerbaijani model of the Rectors' Conference. The working group will prepare a number of documents on the organizational structure, mission, vision, membership rules of the Rectors' Conference, funding mechanisms of the Conference and the establishment of committees within it.
Speaking at the event, Nijat Mammadli, Head of the Department of Science, Higher Education and Secondary Special Education of the Ministry of Education, stressed that the project was successfully launched and was of special importance for the development of higher education in our country, as well as for expanding cooperation.
Later, the sides exchanged views on the implementation of the next tasks.
It should be noted that the coordinator of the project implemented with the financial support of the European Commission is Baku Business University.