BMU-nun rektoru Fransanın nüfuzlu universitetlərinin professorları ilə görüşüb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru, professor Havar Məmmədov Fransanın Paris-Saclay Universitetinin PhD ilə bağlı beynəlxalq əlaqələr koordinatoru, prof. Rachid Bennacer və  Lorraine Universitetinin professoru Mohammed El Ganaoui ilə görüşüb.
Hər iki qonaq BMU və Kanadanın Ryerson Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “13-cü Beynəlxalq Termal Mühəndislik konfransı: nəzəriyyə və tətbiq”  beynəlxalq konfransında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdədir.
Rektor Havar Məmmədov BMU, burada tədris olunan ixtisaslar, həyata keçirilən beynəlxalq proqramlar barədə ətraflı məlumat verib. Ölkəmizdə ilk dəfə baş tutacaq konfransın önəmindən danışan rektor Azərbaycanın Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə güclü inkişaf yolu keçdiyini vurğulayıb. Azərbaycanın innovativ mühəndisliyin tətbiqi sahəsində də uğurlar qazandığını deyən Havar Məmmədov beynəlxalq konfransda aparılacaq elmi müzakirələrin, fikirlər və təkliflərin əhəmiyyətli olduğunu söyləyib.
Ölkəmizlə bağlı xoş təəssüratlarını çatdıran qonaqlar BMU-da olmaqdan məmnunluqlarını ifadə ediblər.
Görüşdə konfrans barədə geniş məlumat verilib və beynəlxalq tədbirdə Kanada, ABŞ, Fransa, Rusiya, İspaniya, İtaliya, Avstraliya, İsrail, eləcə də digər Asiya və Avropa ölkələrindən 100-ə yaxın mütəxəssisin iştirakının gözlənildiyi bildirilib. Bununla yanaşı, Fransanın Lorraine Univeritetinin keçirdiyi “Materiallar və enerji  konfransı”nın (http://www.icome.ecam-epmi.fr/) təşkilat komitəsinin BMU-da təşkil ediləcək konfransa (İCTEA)  qatılmağa qərar verdiyi xüsusi vurğulanıb.
Daha sonra görüşdə BMU ilə hər iki universitet arasında gələcək əməkdaşlıq imkanları geniş müzakirə olunub.

BEU Rector meets with professors of prestigious universities of France
Rector of Baku Engineering University (BEU), professor Havar Mammadov has met with prof. Rachid Bennacer, International PhD Affairs Coordinator  at the University of Paris-Saclay, and Mohammed El Ganaoui, professor at the University of Lorraine.
Both guests are visiting our country to participate in the “13th International Conference on Thermal Engineering: Theory and Application”, co-organized by BEU and Ryerson University of Canada.
Rector Havar Mammadov gave detailed information about BEU, departments, international programs implemented. Noting the importance of the conference to be held for the first time in our country, the Rector stressed that Azerbaijan has undergone a strong development under the leadership of President Ilham Aliyev. Emphasizing that Azerbaijan also succeeded in the application of innovative engineering, Havar Mammadov added that the scientific discussions to be held at the international conference, opinions and proposals were important.
Conveying their good impressions of our country, the guests expressed satisfaction with their visit to BEU.
The meeting provided detailed information about the conference. It was also mentioned that the participation of about 100 experts from Canada, the United States, France, Russia, Spain, Italy, Australia, Israel, as well as other Asian and European countries were expected in the international event. Furthermore, the decision of Organizing Committee of the "Conference of Materials and Energy" (http://www.icome.ecam-epmi.fr/), organized by the University of Lorraine, France, to participate in the conference (ICTEA) to be held at BEU was especially underlined.
Afterwards, opportunities for future cooperation among BEU and both universities were discussed at the meeting