BMU-da ECAR layihəsi çərçivəsində Belçikada keçirilən təlimlə bağlı məlumatlandırma tədbiri
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “Azərbaycan Rektorlar Konfransının yaradılması - ECAR” adlı Erasmus+ layihəsi ilə bağlı məlumatlandırma tədbiri təşkil edilib.
Toplantı layihə çərçivəsində ötən ilin 12-17 dekabr tarixlərində Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində yerləşən “EFMD Global” qurumuna təşkil olunan səfər və bu səfər zamanı keçirilən təlimin nəticələrinin müzakirəsinə həsr olunub.
Tədbirdə BMU-nun Xarici əlaqələr və layihələrin idarəolunması şöbəsinin baş mütəxəssisi Nərmin Ələkbərova adıçəkilən layihə haqda ətraflı məlumat verib. Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi layihənin  xarici və yerli tərəfdaşları və s. barədə də zəruri informasiyaları iştirakçılarla paylaşan baş mütəxəssis yaradılacaq Azərbaycan Rektorlar Konfransının tərkibində yer alan komitələrin fəaliyyətindən söz açıb, BMU-nun prorektoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Süleymanovun Elmi işlər üzrə komitənin sədri seçildiyini xatırladıb.
Sonra Brüsseldə təlimdə iştirak edən BMU-nun Tədris işləri üzrə prorektoru, professor Həmzağa Orucov və Tərbiyə işləri üzrə prorektor Bayram Hüseynzadə çıxış ediblər.
Prorektor Həmzağa Orucov bildirib ki, təlim ali təhsilin beynəlmiləlləşdirilməsində potensialın gücləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilib. Təlim çərçivəsində “EFMD Global” və digər Avropa tərəfdaşları tərəfindən keyfiyyət təminatı və beynəlmiləlləşmə, tədqiqatların və tədrisin beynəlmiləlləşdirilməsi, həmçinin beynəlmiləlləşmə strategiyalarının inkişaf etdirilməsi məsələləri ətraflı müzakirə olunub. Xüsusən akkreditasiya ilə beynəlmiləlləşmə arasında ciddi əlaqələrin mövcudluğuna diqqətin çəkildiyini deyən Həmzağa Orucov layihənin ümumilikdə qlobal və milli təhsil sisteminə verə biləcəyi faydalardan danışıb.
Təlimdə müzakirə olunan əsas tezisləri iştirakçılarla paylaşan Tərbiyə işləri üzrə prorektor Bayram Hüseynzadə, eyni zamanda “Azərbaycan Rektorlar Konfransının yaradılması” layihəsinin önəmini vurğulayıb. Prorektor ali təhsillə bağlı məsələləri diqqətdə saxlayan, müəyyən problemlərin həllinə dəstək verə bilən belə bir qurumun formalaşmasına ehtiyac olduğunu diqqətə çatdırıb. Avropa və milli universitetlərin təhsil, tədris formatı arasında mövcud fərqlərə də toxunan Bayram Hüseynzadə layihənin universitetlərimizə ciddi töhfə verə biləcəyinə, ali təhsil müəssisələrində təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsində rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.

BEU hosts information event about training held Belgium as part of ECAR project
Baku Engineering University (BEU) has organized an information event on the Erasmus+ project "Establishment of the Rectors' Conference in Azerbaijan" (ECAR).
The meeting was dedicated to the discussion of the visit to "EFMD Global" organization located in Brussels, the capital of Belgium on December 12-17 of last year within the framework of the project and the results of the training held during this visit.
At the event, Narmin Alakbarova, the senior specialist of BEU Department of International Relations and Project Management, provided detailed information about the mentioned project. Sharing with the participants the necessary information about the foreign and local partners of the project financed by the European Commission, the senior specialist spoke about the activities of the committees included in the Rectors' Conference in Azerbaijan, and reminded that BEU Vice-Rector, PhD. in Economics Elchin Suleymanov was elected as the chairman of the Committee on Scientific Affairs.
Later, BEU Vice-Rector for Academic Affairs, professor Hamzagha Orujov and Vice-Rector for Educational Affairs Bayram Huseynzada, who participated in the training in Brussels, took the floor.
Vice-Rector Hamzagha Orujov noted that the training was aimed at strengthening the potential in the internationalization of higher education. Within the framework of the training, issues of quality assurance and internationalization, internationalization of research and teaching, as well as development of internationalization strategies were discussed in detail by "EFMD Global" and other European partners. Emphasizing that attention was paid to the existence of serious relations between accreditation and internationalization, Hamzagha Orujov mentioned the benefits that the project could bring to the global and national education system in general.
Vice-Rector for Educational Affairs Bayram Huseynzada shared the main theses discussed in the training with the participants, stressing the importance of the " Establishment of the Rectors' Conference in Azerbaijan " project. The Vice-Rector pointed out the need to form such an institution that took into account the issues related to higher education and could support the solution of certain problems. Touching upon the existing differences between the education and teaching format of European and national universities, Bayram Huseynzada expressed his confidence that the project could make a significant contribution to our universities and would play a role in improving the quality of education in higher education institutions.