BMU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr “Şuşa İli” çərçivəsində keçirilən forumda iştirak ediblər
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) bakalavriat təhsil pilləsində təhsil alan əcnəbi tələbələr Elm və Təhsi Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən forumda iştirak ediblər.
“Şuşa İli” çərçivəsində ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin iştirakı ilə təşkil olunan forum işğaldan azad edilmiş ərazilərdə erməni vandalizminin mədəniyyət abidələrinə, ətraf mühitə vurulan zərərlərinin müzakirəsi, diplomatiya mövzularında diskussiyaların aparılması, Qarabağ həqiqətlərinin əcnəbi tələbələrə çatdırılması məqsədi daşıyıb.
BMU-nun əcnəbi tələbələri forumda mədəniyyət, ətraf mühit, diplomatiya mövzuları üzrə yerli və xarici ekspertlər tərəfindən aparılan panel müzakirələrə qoşulublar.
Forumda Prezident İlham Əliyevin sərəncamları ilə təsis edilmiş təhsil qrantı proqramları, Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı hökumətlərarası sazişlər və öz vəsaiti hesabına ölkəmizdə təhsil alan 70-ə yaxın əcnəbi tələbə iştirak edib.
Qeyd edək ki, BMU-da cari ildə 27 ölkədən xarici tələbə təhsilini davam etdirir və təhsilin müxtəlif pillələri (bakalavr, magistr və doktorantura) üzrə təhsil alan tələbələr sırasına Türkiyə, Pakistan, Şri Lanka, Yəmən, Nigeriya, Filippin, İran, Cənubi Koreya, Honduras, Nepal, Mərakeş, Benin, Banqladeş, Gürcüstan, Rusiya və digər ölkələrin vətəndaşları daxildir.

Foreign students of BEU attend forum held as part of "Year of Shusha
Foreign students studying at Baku Engineering University (BEU) at the undergraduate level have participated in the forum organized by the Ministry of Science and Education.
The forum organized with the participation of foreign students studying in our country within the framework of the "Year of Shusha" aimed to discuss the damage caused by Armenian vandalism against cultural monuments and the environment in the territories liberated from occupation, hold discussions on diplomacy, and convey the truths of Karabakh to foreign students.
Foreign students of BEU joined the panel discussions conducted by local and foreign experts on the topics of culture, environment, and diplomacy at the forum.
About 70 foreign students studying in our country at the expense of educational grant programs established by the Decrees of the President Ilham Aliyev, intergovernmental agreements supported by the Republic of Azerbaijan, and their own funds participated in the forum.
Of note, foreign students from 27 countries are continuing their studies at BEU this year, and among the students studying at various levels of education (bachelor, master and doctorate) are the citizens of Turkey, Pakistan, Sri Lanka, Yemen, Nigeria, Philippines, Iran, South Korea, It includes citizens of Honduras, Nepal, Morocco, Benin, Bangladesh, Georgia, Russia and other countries.