BMU-nun prorektorları ECAR layihəsi çərçivəsində İsveçdə keçirilən təlimlərdə iştirak edib
Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) adlı Erasmus + layihəsi çərçivəsində növbəti səfər İsveç Krallığının Stokholm şəhərinə təşkil olunub. Azərbaycanın 16 ali təhsil müəssisəsindən 32 nəfər nümayəndənin qatıldığı təlimlərdə (27 fevral- 3 mart tarixləri) Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) elmi işlər üzrə prorektoru Elçin Süleymanov və maliyyə-təsərrüfat işləri üzrə prorektoru Mikayıl Zeynalov iştirak edib.
KTH Kral Texnologiya İnstitutunda “Ali təhsil sisteminin inkişafında rektorlar konfransının rolu” adı altında gerçəkləşdirilən təlimlərin əsas məqsədi universitetlərdə elmi tədqiqat və innovasiya fəaliyyətlərinin inkişaf etdirilməsi olub.
Təlim proqramına uyğun olaraq İsveç Rektorlar Konfransının, İspaniya Rektorlar Konfransının, Belçikanın Avropa İdarəetmə İnkişafı Fondunun (EFMD), İsveçin Kral Texnologiya İnstitutunun rəhbər şəxsləri tərəfindən İsveç, İspaniya və ümumilikdə qlobal mühitdə tədqiqat və innovasiya sistemləri, tədqiqatda keyfiyyət məsələləri, tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinə xidmət edən nəşr infrastrukturu, eləcə də İsveç təcrübəsində doktorantura təhsili, doktorantların işə qəbulu kimi olduqca mühüm istiqamətlərdə təqdimatlar edilib. Həmçinin təqdimatlarla bağlı geniş müzakirələr və fikir mübadilələri aparılıb. Təlimlərin gedişində Rektorlar Konfransının fəaliyyəti ilə bağlı qrup işləri də həyata keçirilib.
Proqramın yekununda Bakı Biznes Universitetinin mərkəz direktoru, layihənin koordinatoru Gülşən Bayramova və ECAR layihəsi çərçivəsində pilot olaraq yaradılan Elmi işlər üzrə komitənin sədri, BMU-nun prorekroru Elçin Süleymanov tərəfindən layihədəki fəaliyyətlərin icrası və qarşıda duran mühüm tapşırıqlar, sözügedən Komitənin gələcək fəaliyyət planı haqqında müzakirələr aparılıb.

Within the framework of the Erasmus + project called "Establishment of the Rectors' Conference in Azerbaijan" (ECAR), implemented with the financial support of the European Commission, the next visit was organized to the city of Stockholm, Kingdom of Sweden. Elchin Suleymanov, Vice-Rector for scientific affairs of Baku Engineering University (BEU) and Mikayil Zeynalov, Vice-Rector for financial and economic affairs, took part in the trainings attended by 32 representatives from 16 higher educational institutions of Azerbaijan (February 27-March 3).
The main goal of the trainings held at KTH Royal Institute of Technology under the title "The role of rectors' conference in the development of the higher education system" was the development of scientific research and innovation activities in universities.
According to the training program, presentations were made by the executives of the Rectors' Conference in Sweden, the Rectors' Conference in Spain, the European Fund for Management Development (EFMD) of Belgium, the Royal Institute of Technology of Sweden in very important areas such as research and innovation systems in Sweden, Spain and the global environment in general, quality issues in research, publishing infrastructure serving the scientific activity of researchers, as well as doctoral education in the Swedish experience, and the recruitment of doctoral students. Also, there were extensive discussions and exchanges of views related to the presentations. In the course of the training, group work on the activity of the Rectors' Conference was also carried out.
At the end of the program, Gulshan Bayramova, the central director of Baku Business University, the project coordinator, and Elchin Suleymanov, the chairman of the scientific affairs committee created as a pilot within the framework of the ECAR project, the Vice-Rector of BEU, discussed the activities of the project and the important tasks ahead, as well as the future action plan of the mentioned Committee.