Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində yekun konfrans keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tərəfdaşı olduğu, Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi və İsveçin Linkopinqs Universitetinin rəhbərliyi ilə icra olunan “Tərəfdaş universitetlərdə mobil tətbiqlərin və oyun dizaynı magistr proqramlarının hazırlanması (MAGnUS)” adlı Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində yekun konfrans keçirilib.
Konfransada BMU əməkdaşları - Mühəndislik fakültəsinin Tədris işləri üzrə dekan müavini Əli Həsənov, Xarici əlaqələr və layihələrin idarəolunması şöbəsinin əməkdaşı Nərmin Ələkbərova və Tədris işləri üzrə prorektorluğun elektron sistem inzibatçısı Rauf Süleymanlı iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Erasmus+ ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov layihənin Azərbaycan ali təhsil sisteminə qatdığı üstünlüklər haqda məlumat verib.
Layihənin koordinatoru professor Janerik Lundquist bütün tərəfdaş universitetlərə töhfələrinə görə minnətdarlığını bildirib, layihə çərçivəsində əldə edilən nailiyyətlərin davamlı olmasını arzu edib.

Final conference held as part of Erasmus+ KA2 project
The final conference has been held within the framework of the Erasmus+ KA2 project "Developing master's programs in mobile applications and game design at partner universities (MAGnUS)" funded by the European Union and managed by Sweden's Linköpings University, and in which Baku Engineering University (BEU ) is a partner.
The conference was attended by BEU employees, Ali Hasanov, Deputy Dean for Academic Affairs of the Faculty of Engineering, Narmin Alakbarova, an employee of the Department of International Relations and Project Management, and Rauf Suleymanli, the electronic system administrator of the Vice-Rectorate for Academic Affairs.
At the event, the head of the National Erasmus+ office of Azerbaijan, Parviz Baghirov informed about the advantages of the project to the Azerbaijani higher education system.
Project coordinator Professor Janerik Lundquist expressed his gratitude to all partner universities for their contribution, and wished that the achievements achieved within the framework of the project would continue.
Plenary sessions on the topics "Game laboratories", "Mobile Applications", "Scientific point of view: Designing of the mobile games for education using AI and AE" were carried out at the conference.